Bazy danych II

25 stycznia 2016

Projekt z Baz danych II dla studiów stacjonarnych I stopnia

Tematy zajęć projektowych: 

1. Zajęcia organizacyjne. Ramowe wymagania projektowe.

2. Wybór tematów projektowych do modelowania w systemach do zarządzania bazami danych – do 07.03

Każdy Student indywidualnie osobiście podaje do wiadomości prowadzącego zaproponowany przez siebie temat. W przypadku braku pomysłu u Studenta, prowadzący sam proponuje temat. W bazie danych powinno znaleźć się finalnie minimum 5 tabel.

3. Opracowanie wycinka rzeczywistości – opisu słownego modelowanych baz danych – do 21.03

I ocena – Student przekazuje prowadzącemu zajęcia do oceny opis słowny wraz z tematem na ok. stronę A4. Proszę szczegółowo opisać korelacje występujące pomiędzy wyodrębnionymi jednostkami – encjami. Oddawany dokument powinien być podpisanymi danymi Twórcy (imię, nazwisko, grupa).

4. Tworzenie modelu konceptualnego dla projektowanej bazy danych – diagramu związków encji (Entity Relationship Diagrams – ER)

5. Weryfikacja modelu konceptualnego dla projektowanej bazy danych (ER) – do 04.04

II ocena – Student przekazuje prowadzącemu zajęcia do oceny w formie wydrukowanej model konceptualny bazy danych – model ER. Proszę o wykonanie modelu zgodnie z konwencją podaną na wykładzie. Model nie powinien zawierać typów danych, kluczy obcych, tabel pośredniczących w relacjach wiele do wielu. Model powinien być: podpisany (imię i nazwisko Autora, numer grupy), na oddawanym dokumencie powinna pojawić się nazwa środowiska (programu) w którym był wykonany oraz nazwa tematu realizowanego przez Studenta.

6. Tworzenie fizycznego modelu dla projektowanej bazy danych (RDB)

7. Weryfikacja fizycznego modelu dla projektowanej bazy danych (RDB) – do 25.04

III ocena – Student przekazuje prowadzącemu zajęcia do oceny w formie wydrukowanej model fizyczny projektowanej bazy danych – model RDB. Relacje w modelu powinny być ostatecznie zweryfikowane i ściśle określone. Model powinien być: podpisany (imię i nazwisko Autora, numer grupy), na oddawanym dokumencie powinna pojawić się nazwa środowiska (programu) w którym był wykonany oraz nazwa tematu realizowanego przez Studenta.

8. Realizacja fizycznej implementacji projektowanej bazy danych w Oracle Data Base 12c oraz MS SQL Serwer 2014

  • część I: struktura oraz indexy
  • część II: wyzwalacze (np.: walidacja poprawności danych wpisanych do tabel w bazie danych), procedury (np.: generator do zapełnienia danymi tabel w bazie danych), przetwarzanie transakcyjne. Student powinien zaimplementować min. 3 wyzwalacze i min. 3 procedury.

Weryfikacja fizycznej implementacji – do 30.05

IV ocena – Student prezentuje prowadzącemu zajęcia na ocenę opracowaną fizycznie implementację projektowanej bazy danych w systemach do zarządzania bazami danych – RDBMS – Oracle Data  Base – program Oracle SQL Designer oraz MS SQL Serwer – program MS DBMS SQL, zawierającą: indexy, wyzwalacze, procedury, transakcje. Wymagana jest także umiejętność subiektywnego porównania systemów DBMS. Ocena z tego modułu zajęć liczona jest razy dwa do oceny końcowej i jest uzależniona od stopnia zaawansowania prezentowanych procedur i wyzwalaczy. W przypadku wykonania zadania tylko w ramach jednego z RDBMSów wówczas max. końcowa ocena do uzyskania z projektu to 4.0.

9. Kolokwium poprawkowe – 13.06

10. Wpisy do indexów – 20.06

Informacje o dostępności serwera do zajęć: 

Adres IP serwera IAII-ELARA to 217.173.198.150. Konfiguracja serwera dostępna jest na stronie https://e.piotrowska.po.opole.pl/index.php?option=conf. Na serwerze IAII-ELARA jest uruchomiony MS SQL 2014 oraz Oracle 12c. Wszyscy studenci z informatyki mają konta założone automatycznie. Logowanie jak dotychczas tj. s+nr_indeksu np. s12345. Hasło jest takie samo jak login. Jeżeli okazałoby się że jakieś konto nie działa lub nie ma wystarczających praw wówczas Student wysyła e-mail z adresu @student.po.edu.pl do Pani Doktor Eweliny Piotrowskiej. 

UWAGI ORGANIZACYJNE ORAZ DO OPRACOWANIA PROJEKTÓW!

  1. Student uzyskuje łącznie cztery oceny z projektu, z tym że ostatnia ma wagę x2.
  2. Opóznienie w oddaniu danego modułu projektu o tydzień obniza ocene z danej części pracy o jeden stopien. Etapów oddanych ostatecznie, nie mozna poprawiac.
  3. Projekty bedace kopiami innych beda odrzucane. Odpowiedzialność zbiorowa.
  4. Modele powinny być wykonane w sposób czytelny, tak aby na wydruku można było łatwo zidentyfikować myśl autora projektu.
  5. W przypadku gdy dany Student nie będzie usatysfakcjonowany proponowaną oceną końcową z przedmiotu możliwe jest wówczas napisanie kolokwium poprawkowego.
  6. Student musi zaliczyć każdy z etapów projektu min. na 3.0, aby uzyskać zaliczenie końcowe.

Literatura:

  1. Microsoft SQL Server. Modelowanie i eksploracja danych. Danuta Mendrala, Marcin Szeliga, wyd. Helion
  2. Oracle Database 12c i SQL. Programowanie. Jason Price, wyd. Helion